Orchestr ZUŠ Uničov

Uničovský dechový orchestr obhájil zlato na mezinárodním festivalu v chorvatském Splitu

Split 2015 Po třech letech se dechový orchestr Základní umělecké školy v Uničově s dirigentem Jaroslavem Volochem opět vydal do chorvatského Splitu na prestižní mezinárodní festival Mitteleuropa Blasmusikfest, který se konal ve dnech 23. – 26. 4 2015.

Ve středu večer, po poslední zkoušce, jsme vyrazili. Již před polednem následujícího dne jsme vystoupili v Trogiru, abychom si prohlédli historické centrum tohoto města,

které je zapsáno v seznamu UNESCO. Poté následovalo ubytování, odpočinek, ale také sehrávání se po sekcích.

V pátek nás čekal brzký budíček, hodinová zkouška v prostorách hotelu, úprava a po obědě jsme se vydali do Splitu předvést, s čím jsme přijeli. Zjistili jsme, že letos máme enormně nabitou kategorii – na rozdíl od kategorií B a E, které měly po dvou účastnících, se v naší C těsnilo osm těles lačnících po prvenství. Soutěžní program každého orchestru tvořily tři skladby – na rozehrání, povinná a dle vlastního výběru, přičemž pódium bylo k dispozici čtyřicet minut – i s přípravou a úklidem. Vystoupili jsme jako druzí v pořadí a zahráli s maximální koncentrací. Po doznění posledního tónu byla snad až v Uničově slyšet ta rána, jak nám hromadně popadaly kameny ze srdce a mohli jsme v klidu vydechnout. Všichni jsme byli šťastni a spokojeni, že se nám „dílo podařilo“.

Sobotní program tvořil dopolední průvod zúčastněných orchestrů, který byl zakončen na splitském náměstí společným monstr-koncertem. Odpoledne jsme si poslechli soutěžní vystoupení tří konkurenčních orchestrů a v podvečer nás čekalo vyhlášení. Chvíle napětí, radosti, ale i zklamání se v zcela zaplněném sále s postupným vyhlašováním měnily. Nedá se popsat, jaká obrovská euforie napříč naším orchestrem zavládla, když nás vyhlásili jako vítěze! Pomyslnou třešničkou na dortu byl pak zisk ceny za nejlepší interpretaci povinné skladby. Byli jsme nadšeni a šťastni, že se nám podařilo zvítězit a obhájit minulé prvenství.. Velký dík patří našim pedagogům Jiřině a Jaroslavu Volochovým. Za podporu děkujeme našim rodičům a prarodičům, ředitelství školy, SRPŠ při ZUŠ a MěÚ Uničov. V neposlední řadě patří poděkování všem našim sponzorům, bez kterých bychom se tohoto festivalu nemohli zúčastnit!

Lukáš Janáček, trombonista

««« Předchozí text: Pozor Následující text: Pozvánka na koncert »»»

Jarmila | 7. 5. 2015 Čt 08.56 | Koncerty a akce | tisk | 660x

Web jede na redakčním systému rs2. Pachatelem je Vlk (Webmaster's e-mail) | Testováno pro Opera a Mozilla Firefox