Orchestr ZUŠ Uničov

Dechový orchestr ZUŠ Uničov soutěžil v Itálii

Giulianova2014

Osmadvacátý květnový den roku 2014. Toto datum měli členové dechového orchestru Základní umělecké školy v Uničově zaškrtnuté ve svých diářích celých devět měsíců školního roku. Dechový orchestr se totiž zúčastnil mezinárodního soutěžního festivalu dechových orchestrů v italské Giulianově (Festival Internazionale BANDE Musicali Giulianova) a právě v tento den jsme odjížděli.

Ve skutečnosti jsme se festivalu zúčastnili v termínu od 29. května do 2. června 2014, nicméně díky bezmála patnáctisetkilometrové cestě jsme museli vyjet večer 28. května a vrátili jsme se v podvečer 3. června.Jelikož nikdo z nás neumí italsky a festival byl moderován pouze v domácím jazyce, jeli s námi dva milí lidé ? překladatelé ? Petr Brada (rodák z Litovle) a Jitka Čechová (rodačka ze Střelic), která žije v Miláně a v roce 2006 vyhrála titul Miss Grand Prix Lombardia.

Po rozehrání a posledním vychytání much, které jsme ještě stihli, jsme vše zabalili, umyli si obličeje, naplnili autobus a po desáté večerní jsme vyrazili na dlouhou cestu. Do Giulianovy jsme dorazili ve čtvrtek 29.5., něco málo po šestnácté. Ubytovali jsme se v tříhvězdičkovém hotelu Mion stojícím ihned na pobřeží, od pláže nás dělilo pouze sedm metrů asfaltky. Výhled z oken, který se nám při prvním pohledu naskytl, byl k nepopsání. Tento den jsme již kromě večeře nic jiného neměli v plánu, a tak jsme pro jistotu šli zkoušet pochodování a poté již do sprch a poprvé užít přímořskou noc.

V pátek dopoledne jsme se vydali na pláž a otužilí jedinci mohli vyzkoušet teplotu vody, samozřejmě pouze do přiměřené hloubky. Opláchli jsme si nohy, abychom neměli pocit být u moře a nemoci se koupat, načerpali na sluníčku síly a po typickém italském obědě plném těstovin (což byl každý oběd a večeře) jsme odjeli na první pochodové představení ulicemi Giulianovy, během něhož jsme zahráli pár skladeb u zdejšího kostela atypického tvaru.

Každým dnem však stoupala nervozita, neboť jsme sem nepřijeli na rekreaci, ale předvést výsledek tvrdé a poctivé celoroční přípravy. Soutěžní vystoupení bylo naplánováno na neděli večer a akce vrcholila pondělním průvodem, na jehož konci jsme zahráli šestiminutový ?miniblok? dvou soutěžních skladeb. Proto jsme spoustu volného času využívali k tréninku a cvičení. Sobotní odpolední pochod na zdejším stadionu, kde jsme zahráli u příležitosti zahájení místních dětských olympijských her, jsme tak trochu jako generálku na pochod pojali.

Nastal den D, neděle, den dětí. Všichni jsme si chtěli společně dát ten nejkrásnější dárek ? zahrát na takové úrovni, abychom byli my i náš dirigent spokojení. Odpoledne patřilo regeneraci ? lehkému rozehrání se a odpočinku. Před sedmou hodinou jsme vyjeli od hotelu a necelou čtvrthodinu před osmou jsme byli nachystáni na jevišti. Pódium bylo postavené na hlavním Giulianovském náměstí, ze všech stran uzavřené zdmi domů, před námi stálo několik řad židlí a na konci vyvýšená tribuna, uprostřed níž seděla osmičlenná porota. Počasí nám však vůbec nepřálo ? hrálo se pod širým nebem a navíc vál odporně silný vítr, který nám bral noty z pultů a převracel stojany. Přesto jsme odvedli kus dobré práce, za což jsme byli odměněni udělením ceny za dramaturgii a provedení repertoáru.

Závěr patří mistrům ? tak bychom mohli nazvat program posledního dne. Dopoledne jsme dali sbohem moři, zabalili si svá zavazadla a vyrazili na celý zbytek dne do Giulianovy, kde se konal nejsledovanější den festivalu ? průvod všech orchestrů městem zakončený šestiminutovým vystoupením před porotou. Jelikož jsme byli třetí v pořadí, měli jsme i první a poslední krátký rozchod, během něhož drtivá většina z nás poslouchala a porovnávala další hudební tělesa. Večerní závěrečná vystoupení s vyhlášením však považuji za nejslabší článek celého festivalu ? ceremoniál byl dlouhý ? trval čtyři hodiny a začal téměř s hodinovým zpožděním. Přesto jsme si všichni odvezli nezapomenutelné zážitky a novou chuť do další práce.

Svým jménem děkuji všem členům, kteří dokázali udělat na zájezdě skvělou atmosféru a partu, jménem orchestru potom děkuji všem sponzorům, bez kterých bychom si o takovém festivalu mohli nechat jen zdát, dále děkuji všem rodičům a prarodičům za finanční přispění a v neposlední řadě dirigentu Jaroslavu Volochovi a vedoucí zájezdu Jiřině Volochové, kteří museli zvládnout celou organizaci a navíc měli obrovskou zodpovědnost. Děkuji Vám všem!

Lukáš Janáček, pozoun

««« Předchozí text: POZOR, POZOR ZMĚNA !!! Následující text: Poslední předadventní neděli se v Uničově představily oba místní orchestry »»»

Jarmila | 9. 6. 2014 Po 20.16 | Koncerty a akce | tisk | 437x

Web jede na redakčním systému rs2. Pachatelem je Vlk (Webmaster's e-mail) | Testováno pro Opera a Mozilla Firefox