Orchestr ZUŠ Uničov

Dechový orchestr ZUŠ Uničov přivezl z Belgie PRVNÍ místo

Neerpelt2013

Ve dnech 3. ? 6. května se Dechový orchestr ZUŠ Uničov zúčastnil ?61. Europees Muziekfestival de Jeugd? v belgickém městečku Neerpelt.

V pátek po příjezdu jsme se zaregistrovali, vyfotografovali, nakoupili drobnosti pro sebe i své blízké a ubytovali jsme se v nedalekém v Lommelu. V sobotu již v deset hodin dopoledne nás čekal workshop, který se konal v tělocvičně místní střední školy. Zahráli jsme si společně s německým orchestrem ze Schwerinu a irským orchestrem z Dublinu. Belgický dirigent a skladatel Kevin Houben vybral pro tuto příležitost své dvě skladby, které byly pro hru z listu velmi náročné. Potěšilo nás, že jsme si ze zúčastněných orchestrů vedli nejlépe a lektor nás pochválil. Zkušeností pro nás bylo i to, že se komunikovalo pouze v angličtině.

Odpoledne jsme strávili v Lommelu. Měli jsme krátkou zkoušku na parkovišti a nacvičovali jsme pochodování. Večer jsme vystoupili na tzv. seznamovacím koncertě, který se konal v multifunkční tělocvičně místní školy. Na tento koncert pořadatelé vybrali tři tělesa. Svým programem se představil již zmíněný orchestr ze Schwerinu, náš orchestr a holandský soubor ze Zwolle. Publiku jsme zahráli pět skladeb, přičemž největší úspěch sklidily Les Gendarmes De St. Tropez a samozřejmě Baby Face s naší show.

Nejdůležitějším dnem pro nás byla neděle. Počasí nám přálo, takže jsme začali opět zkouškou na parkovišti, tentokrát i s pulty a notami. ?Přejeli? jsme obtížná místa a potom celý náš soutěžní program, který jsme měli předvést v obrovské sportovní hale. Měli jsme z toho velké obavy, protože v tak velikém prostoru jsme ještě nikdy nehráli a navíc jsme před odjezdem zkoušeli stále jenom v našem malém sálku ve škole. V hale byla před obrovským podiem vyhrazena místa pro dva orchestry. Společně s námi se chystal orchestr z Tallinnu z Estonska, který soutěžil ve vyšší kategorii. My jsme vystoupili jako první a ?dali jsme do toho všechno?. S posledním tónem jsme si vydechli a viděli jsme, že i náš dirigent je spokojený. Nejtěžší pro nás bylo, že po našem programu jsme si nemohli sdělit své dojmy hned.

Všechny zúčastněné orchestry a soubory se představili v průvodě, který byl zakončen ve sportovní hale. Ta byla zaplněna k prasknutí. Program při vyhlášení výsledků byl velkolepý. Nedá se ani popsat, jak jsme byli všichni šťastni, když vyhlásili, že máme 1. cenu.

Pro nás byla účast na tomto festivale nezapomenutelným zážitkem. Měli jsme možnost porovnat rozdíl v organizování festivalu v západní a východní Evropě, získali jsme nové zkušenosti, hráli v nových prostorách v neposlední řadě se mnozí z nás prověřili své znalosti anglického jazyka.

Chtěla bych za všechny poděkovat našemu dirigentovi Jaroslavu Volochovi, ale také našim rodičům a sponzorům, kteří nám na tuto cestu přispěli.

Petra Hiklová, flétnistka

««« Předchozí text: Ohlédnutí za úspěšným rokem 2012 Následující text: Hrajeme i doma: Balónková slavnost »»»

Jarmila | 18. 5. 2013 So 13.25 | Koncerty a akce | tisk | 1297x

Web jede na redakčním systému rs2. Pachatelem je Vlk (Webmaster's e-mail) | Testováno pro Opera a Mozilla Firefox