Orchestr ZUŠ Uničov

Young2008Prague - 29. 3. 2008

Soutěžní vystoupení

Soutěžní vystoupení

Již potřetí se náš dechový orchestr ZUŠ Uničov zúčastnil festivalu sborů a orchestrů Young Prague 2008 v Praze. Bylo to pro nás zatím nejtěžší vystoupení v historii tohoto festivalu. Naši soupeři vzdali svou účast, a proto jsme ve své kategorii zůstali sami. O to náročnější bylo obhájit naše vítězství z roku 2004 a 2006.

V sobotu 29. března nás čekala dlouhá cesta do Prahy a po ní hned soutěžní vystoupení. Každý člen orchestru musel v 6 hodin ráno stát v pozoru před budovou školy. Bylo potřeba dobře rozehrát nástroje a hlavně se probudit. Hned potom přijel autobus, který jsme profesionálně nabalili, a vydali jsme se na cestu.

Do Prahy jsme dorazili včas. Měli jsme vystoupit v Národním domě na Vinohradech, proto nás autobus vyložil přímo před touto budovou. Dirigent rozdal úkoly a my jsme je začali okamžitě plnit. Možná jsme vypadali jako stěhovací četa, ale co naplat, organizátoři festivalu zatím žádnou fyzickou pomoc neposkytují. Do třetího patra jsme se doplazili všichni zpocení a udýchaní. Pak už zbývalo jen převléci se do gala a předvést, co v nás je.

Sál Majakovského byl překrásný. Pomalu jsme si začali chystat pódium a usedat na svá místa. První řadu hlediště tvořily židle, na něž měla usednout porota. Tři pánové prošli dveřmi a obecenstvo se ztišilo. Ani my už jsme nemluvili a netrpělivě jsme čekali na svého dirigenta. Za okamžik přišel i on, zadíval se na nás svým bodavým neústupným pohledem. A nám teprve v tuto chvíli došlo, že jde opravdu do tuhého. Pozvedl taktovku a mávnul. Tóny se rozezněly v celé své kráse a nepřestaly znít až do posledního okamžiku závěrečné skladby. Když jsme viděli mírný úsměv ve tváři našeho dirigenta, velice se nám ulevilo.

Náročný den však neskončil. Jako jediný orchestr jsme byli vybráni zahrát skladbu Iubilate Deo, která byla současně znělkou celého festivalu Young Prague. Složil ji sám Marko Ivanovič, člen poroty, který napsal i slova pro pěvecké sbory. A tak jsme se všichni odpoledne sešli na Staroměstském náměstí, které jsme úplně zaplnili. Není divu, vždyť naši zpívající přátelé přijeli z Kanady, Švédska, Japonska, Anglie, Irska i dalších zemí v opravdu hojném počtu.

Konečně nadešel nejdůležitější okamžik celého dne ? vyhlášení výsledků. Stovky mladých lidí se sešly v soutěžním sále a netrpělivě čekaly na ocenění svých úspěchů. Naše kategorie se vyhlašovala až poslední, a tak jsme museli přetrpět vyhlašování všech kategorií mladších, starších, dívčích, chlapeckých a smíšených dětských sborů. A vyplatilo se nám to. Zvítězili jsme! Udělili nám zlaté pásmo, i když nemuseli. Jako malí jsme křičeli: ?Uničov, Uničov?!? A byli jsme ne sebe právem hrdí, protože jsme nezklamali sami sebe.

Fotogalerie z akce

««« Předchozí text: Prezidentský pár byl z Uničova nadšen ? na náměstí čekaly stovky lidí Následující text: Kmochův Kolín 2008 »»»

Verča K. | 31. 3. 2008 Po 11.26 | Koncerty a akce | tisk | 520x

Web jede na redakčním systému rs2. Pachatelem je Vlk (Webmaster's e-mail) | Testováno pro Opera a Mozilla Firefox